Loading...

İmar Affına E-Devlet Üzerinden Başvurular Nasıl Yapılır?

Anasayfa Haber ve Duyurular İmar Affına E-Devlet Üzerinden Başvurular Nasıl Yapılır?
Sevdiklerinizle Paylaşın

İmar Affına E-Devlet Üzerinden Başvurular Nasıl Yapılır?

Milyonlarca konutu yakından ilgilendiren İmar Affının başvuruları başlamış durumda.

Herkesin bildiği gibi imar affına başvurmanın en kolay yolu e-devlet üzerinden başvuru yapmak. Bizde bu yazımızda milyonlarca vatandaşın başvurularını nasıl yapacağına ilişkin bilgileri paylaşacağız. Peki imar affı için başvuruların e-devlet üzerinden yapılması halinde adım adım işlemler nelerdir? İşte adım adım imar affına başvuru süreci; Adım Adım İmar Affı Başvuru İşlemleri:

) Geçerli e-devlet şifresinin olması gerekiyor. Eğer şifre yoksa en yakın PTT şubesinden 2 TL ücret karşılığında şifre alınabiliyor. İnteraktif bankacılık şifresi ile de ücretsiz olarak e-devlet kapısına https://www.emlakkoalisyonu.com/blog/imar-affina-e-devlet-uzerinden-basvurular-nasil-yapilir 14.06.2018 06C14 Sayfa 1 / 4 erişim sağlanabiliyor.

2) Başvuru sürecinde doğru bilgi akışının sağlanabilmesi için, edevlette cep telefonu bilgisinin doğru ve güncel olması gerekiyor. Ayrıca e-posta adresinin de sisteme kayıtlı olması durumunda daha detaylı bilgilendirmelerin de e-posta yolu ile iletilmesi mümkün oluyor.

3) Başvurunun başlatılabilmesi için e-devlet sistemine TC Kimlik No ve e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekiyor. Anasayfada yer alan imar barışı yönlendirmesini tıklayarak hizmete erişim sağlanabiliyor.

4) İmar barışı kayıt ve sorgulama bağlantısına tıklayın. Açılan alandaki yeni başvuru butonuna tıklayarak başvurunuzu başlatabilirsiniz.

5) İlk olarak başvuru bilgilendirmesini okuyun ve onay kutusunu işaretledikten sonra devam et butonuna tıklayın.

6) Başvurunuzun geçerli olabilmesi için girdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor.

7) Başvurunun ikinci sayfasında müracaat sahibine ait bilgiler girilir. Bu bölümlerden bazıları e-devlet kapısındaki kayıtlılardan otomatik olarak yazılmış olacaktır. Bu sayfadaki bağlantılara tıklayarak cep telefonu ve e-posta bilginizi güncelleyebilirsiniz.

8) Aykırılığın kapsamını mevcut seçeneklerden seçin. Bağımsız bölüm veya yapının tamamı seçeneklerinden birini seçmeniz durumunda açılan yapının kullanımına uygun olan seçeneği tıklayın. Seçenekler: Konut ve ticari. Devam et butonunu tıklayarak sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

9) Yapıya ait bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde verilir. Yapının https://www.emlakkoalisyonu.com/blog/imar-affina-e-devlet-uzerinden-basvurular-nasil-yapilir 14.06.2018 06C14 Sayfa 2 / 4 cadde, sokak veya bina numarası bilgileri mevcut listede görünmüyorsa kendiniz girmek için ilgili kutucuğu işaretlenerek güncel bilgileri girebilirsiniz.

10) Ada, parsel, bağımsız bölüm bilgileri yapıya ait tapuda yazan bilgilerle aynı olmalıdır. 

11) Bağımsız bölüm alanı, toplam yapı alanı, arsa yüzölçümü alanları, metrekare birimine uygun olarak girilmelidir.

12) Arsa birim değeri alanına yapının bulunduğu yerin belediyesi tarafından belirlenen emlak vergi değerine esas birim değerini girin.

13) Arsa birim değerini ilgili belediyenin web sitesinden veya belediyeye müracaat ederek öğrenebilirsiniz.

14) Yapı sınıfını da doğru şekilde seçtikten sonra aykırılığın niteliği bölümüne söz konusu yapının imar barışı kapsamına alınması ile ilgili gerekli gördüğünüz açıklamayı girin.

15) Başvurunuza yapıya bir veya iki farklı fotoğraf yüklemeniz gerekmektedir. Bu fotoğraflardan ilki binanın dış cephe fotoğrafı olmalıdır. Varsa ikincisi de imara aykırılığı göstermelidir. Fotoğrafların dosya uzantıları başvuru formunda belirtilen kriterlere uygun olmalıdır: .jpg - .jpeg - .png

16) Yapıya ait bilgiler sayfasını tamamladığınızda devam et butonuna tıklayın. Başvurunuz kapsamında girmiş olduğunuz bilgiler toplu şekilde size gösterilecektir. Girdiğiniz bilgileri dikkatle inceleyerek kontrol edin. Bu önizleme ekranında başvuru numaranızı görebilirsiniz. Bilgilerinizi dilerseniz değiştirebilir, veya doğru olduğundan eminseniz başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

17) 24 saat içinde başvurunuz işleme alınacaktır. Başvurunuz alındı https://www.emlakkoalisyonu.com/blog/imar-affina-e-devlet-uzerinden-basvurular-nasil-yapilir 14.06.2018 06C14 Sayfa 3 / 4 bilgisi ve ödemeniz gereken miktar SMS ile cep telefonunuza ve edevlet kapısında kayıtlıysa e-posta adresinize gönderilecektir.

18) Başvurunuz alıntıktan sonra ihtiyaç duymanız halinde ilgili başvurunuzu bir kereye mahsus olmak üzere güncelleyebilirsiniz.

19) Ödemenizi Bakanlığın ilan ettiği bankanın ilgili hesap numarasına banka şubesinden veya internet bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

20) Başvuru numaranız bankaya ödeme yapılırken ödeme açıklamasında mutlaka yer almalıdır.

21) Ödeme gerçekleştikten sonra yapınız için sistem tarafından bilgi kontrolü gerçekleştirilir.

22) Yapı kayıt belgesi oluşturulur. Bu aşamada belgenizin oluşturulduğu bilgisi SMS ile cep telefonunuza ve e-devlette kayıtlıysa e-postanıza iletilir.

23) Yapı kayıt belgenizi e-devlet kapısı üzerinden bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın!

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.